1. července 2016

Power BI – update červen 2016

Další měsíc za ními a s ním i další update pro Power BI desktop a Mobilní aplikaci, přibyly také nové vlastní vizualizace. V době psaní tohoto článku zatím nevyšel oficiální blog, co nového v Power BI Service (nebo jsem přehlédnul). Navíc ale přidám co nového v české Power BI komunitě. Od květnového updatu jsem nestihl napsat další článek po 14 denním výpadku způsobeném úrazem. Nicméně kromě dalších online přednášek a blogů o novinkách přemýšlím nad Power BI tutorialem v češtině. Pokud se vám tento nápad líbí a ocenili byste jej, zanechte komentář, nebo mi napište email, že to dává smysl. Přece jen se jedná o výzvu, když se nástroj mění rapidním tempem pod rukami, takže si nejsem s nápadem úplně stoprocentně jistý.
Desktop
Nová vizualizace Shape Map (Preview), tato je určená pro relativní porovnání regionů mezi sebou. Narozdíl od mapy, která je tam už delší dobu, která zobrazí přesný bod formou bubliny.. Je to postaveno na ESRI-TopoJSON mapách a nejblíž to má asi k mapám v reporting services, pokud náhodou znáte.
Vyhledávání ve Sliceru, určitě užitečná záležitost, zvlášť pokud máte hodně položek ve Sliceru. Tohle šlo předtím dělat pouze díky vlastní vizualizaci.
Datové popisky ve spojnicovém grafu, můžete definovat jak hustě vypisovat. V minulosti se popisky dost často překrývaly.
Row Level Security přímo v desktopu i s možností testování
O RLS v Power BI Service jsem psal zde http://www.neoral.cz/2016/06/power-bi-update-kveten-2016.html
Trochu mi chybí intellisense v DAXech.
Konektor pro Azure Enterprise mezi online zdroji. Můžete dělat reporty nad „jak utrácíte za Azure“.
Vylepšené konektory pro SAP Hana a SAP BW (Parametrizace, hierarchie).
Vylepšený konektor pro Access (při načítání dat připojení souvisejících tabulek).
Tvorba nových parametrů přímo v dialozích kde se dají parametry použít
Při načítání dat možnost vynutit názvy kroků v angličtině (doteď byly a defaultně jsou lokalizované v závislosti jestli máte nainstalovaný CZ, EN, nebo jiný Power BI desktop. Kroky můžete také anotovat.
Nové transformace pro práci s datumy a časem extract Week Day a MonthName. Ať přímo na místě (nahrazení původního sloupce), nebo jako nový sloupec.
Mobilní aplikace
Mapy na iOS zařízeních Vám jsou schopny zazoomovat dle vaší fyzické lokace. Vylepšená čtšečka QR kódů https://powerbi.microsoft.com/mediahandler/blog/media/PowerBI/blog/69719b59-6af3-42b7-aa07-55ae60979f36.gif  a čtečka čarových kódů https://powerbi.microsoft.com/mediahandler/blog/media/PowerBI/blog/4b46f862-444b-4ba0-8f9f-c3b60aed72b6.gif
Došlo také k vylepšení slicerů na mobilním zařízení (jednopoložkový slicer vs výběr všeho). Nové notifikační centrum z Power BI service na mobilu. Pokud nadefinujete datové alerty, uvidíte je zde.
Česká komunita
Díky WUGu jsme uspořádali druhý online meeting tentokrát s důrazem na to, aby vše proběhlo technicky bez problémů. A povedlo se. Na záznam přednášky Power BI a Excel se můžete podívat buď na Channel 9 https://channel9.msdn.com/Events/Czech-Devs/Power-BI-a-Excel, nebo si jej stáhnout ze stránek WUGu http://www.wug.cz/zaznamy/324-Power-BI-a-Excel  (kde si jej samozřejmně taky můžete prohlédnout).
Českou komunitu najdete taky jako oficiální Power BI User Group mezi User Groups na webu Power BI, nechybí fórum, vystavuji zde chystané eventy a můžete tu komunikovat s ostatními Power BI nadšenci http://community.powerbi.com/t5/Czech-Power-BI-User-Group/gp-p/CzechBISQLPASS
Na WUGu chystáme další Webináře, oslovil jsem několik potenciálních přednášejících, a už mi i jeden potvrdil. Tak se můžete těšit i na webináře od jiných lidí.
Závěr
Nová nadílka od Power BI teamu a také rostoucí česká komunita, která je stále aktivnější. Co víc si před nadcházejícími prázninami přát :) Do komentářů, nebo mailu mi prosím napište co vy na Power BI tutorial a kam byste rádi směřovali WUG online zaměřený na Power BI. Jaká témata byste rádi viděli a pro odvážné i jaká témata byste rádi prezentovali. Klidně to může být i na téma, co jste v Power BI vytvořili a co Vám dalo/vzalo. Moje přednáška na TechEdu v Praze, který se konal už nějakou dobu zpátky (hodnocení jsem se dozvěděl teprve teď) skončila moje přednáška o Power BI v hodnocení účastníku 6 ze 76 přednášek cekem, na poslední online meeting bylo přihlášených opět přes 100 lidí. Beru tedy, že se jedná o téma, které vás baví a zajímá. Mě taky a i proto se mu budu věnovat dál. Díky za přízeň


Žádné komentáře:

Okomentovat