6. června 2016

Power BI – update květen 2016

Zdá se to být jako chvíle od dubnové aktualizace http://www.neoral.cz/2016/05/power-bi-update-duben-2016.html a máme tu nový měsíc a nový update Power BI. Co přinesl květnový update nového na různých frontách (vlastní vizualizace, desktop, gateway, mobilní aplikace)?
Vlastní vizualizace
Přibyla nová „Meme custom visual“ a co víc si přát do reportu pro management, že ano?
Kromě meme tu máme hned další tři přírůstky. Hierarchy slicer – čili slicer, který zobrazí různé úrovně hierarchie odsazeně. Dále tu máme Circular gauge a Donut chart. Na vlastní vizualizace můžete kouknout zde https://app.powerbi.com/visuals/
Desktop
Jak je zvykem, opět štědrá nadílka.
Tvorba reportů & Analýza
Upravitelné bublinové nápovědy v grafech (tooltip) – můžeme si vybrat, co bychom rádi v bublinové nápovědě. Trošku škoda, že to zatím funguje jen na výběr číselných hodnot. Určitě by se hodil i extra textový popisek.
Quick Calcs – rychlý výpočet nad měřítkem. Zatím nabízí pouze jednu možnost, výpočet procenta celku. Když kouknete na obrázek, přestože na ose zobrazuji pouze částku, v bublině mám dodatečné údaje. Daň, celkovou cenu produktů a procenta celku.
Podmíněné formátování
Velmi populární požadavek na user voice. Dočkali jsme se, byť za mě jen částečně. Zatím funguje jen škálovaná výplň pozadí pro buňku daného měřítka. Vlastní vzorce (jako zvýraznění záporných hodnot červenou barvu), případně podbarvení celého řádku, zatím neuděláte. Berme to jako první vlaštovku a těšme se na další.
Publikace do Pyramid Serveru – už funguje jako skutečné publikování do Pyramid Serveru, nikoliv jako link na stránky Pyramid Analytics. Častá otázka na konferencích, user groups atp. zní. Jde publikovat Power BI do on premises řešení? Pyramid Analytics je jediná dostupná cesta v současné době. Viděl jsem demo na konferenci SQL Bits a vypadalo to dost dobře. Budu muset vyzkoušet demo, které mi poslali.
Další drobnosti v tvorbě jsou skrolování u kategorických sloupcových grafů načte další data a zarovnávání vizuálních prvků pomocí klávesnice.
Načítání dat
Nové konektory
  • Informix
  • comScore Digital Analytix
  • Troux
  • Planview Enterprise
Vylepšené konektory
Import textu – umožní vybrat kodování, oddělovač a určit datové typy z náhledu
DB2 – volba driveru meyi Microsoft a IBM
Migrace datového zdroje
Dalo by se použít pro přemapování z jednoho serveru na druhý pro všechny dotazy.
Vylepšené parametry
Nově můžeme konvertovat celé dotazy na parametry a parametry na dotazy. Nově můžeme používat parametry i v tzv. conditional columns.
Dále zde máme drag and drop změnu pořadí kroků v dotazu a pár dalších drobností. Kompletní seznam nových funkcí zde https://powerbi.microsoft.com/en-us/blog/power-bi-desktop-may-update-feature-summary/
Power BI Enterprise Gateway
Konektory pro aktualizace z Informixu a IDBM DB2 (Microsoft driver).
Kromě UPN mapování pro přístup ke zdrojům byla přidána možnosti připojovat se s vlastností CustomData do SSAS zdrojů.
Road mapa – mlhavá, ale prý toho bude hodně :)
Mobilní aplikace
Oficiální blog post mobilního týmu nevyšel. Aplikace pro Android mi píše akorát Bug Fixes.
Závěr
Power BI team nezklamal a donesl opět velkou nadílku nových funkcí. Pravada U některých jsem měl větší očekávání, než skutečně přinesly (podmíněné formátování). Ale beru to jako první vlaštovku, na které bude tým snad dále pracovat. Tak instalujte a testujte :)

Žádné komentáře:

Okomentovat