12. října 2015

Power BI konektory na „On Premise“ zdroje a zabezpečení dat

PowerBI jako nástroj na hraní je super, to už jsem vás snad přesvědčil v předchozích článcích. Je PowerBI dobré i na práci? To chce sadu otázek a odpovědí, abychom to byli schopni vyhodnotit
Časté otázky zní:
Otázka: Kam můžu reporty nasadit?
Odpověď: Aktuálně PowerBI cloudová služba, případně Pyramid server. Pyramid server asi většina z nás nemá (zatím nemám ani osobní zkušenost, třeba výhledově). Možná tedy většina z nás v prvé fázi sáhne po cloudové službě. S tím ale souvisí
Otázka: Jak zabezpečím data? Co uvidí různí uživatelé ve stejném reportu?
Otázka: Jak udržím data aktuální? Budu muset data aktualizovat, abych viděl aktuální stav dat tak, jak jsou v databázi?
Na tyto otázky by měl odpovědět právě tento článek.
Propojení světů
Pokud máme data „u nás“ (on premise) a reporty „u nich“ (v cloudu), musíme tyto dva světy nějak propojit. K tomuto v současné době Microsoft nabízí dva typy konektorů, které souvisí jak s modelem zabezpečení, tak s aktualizacemi dat.
Analysis services konektor
Jak název napovídá, jedná se o konektor na Analytické služby SQL Serveru. Je potřeba jej nainstalovat na serveru, kde běží Tabulární instance Analysis Services. Konektor v současné době funguje právě POUZE proti Tabulární instanci SSAS. Jeho základní výhodou je, že umožňuje živé připojení do dat. Konektor je schopen rozpoznat, kdo sedí na druhé straně a kouká na data přes PowerBI portál. Tedy dá se řídit práva k datům na straně databáze rolemi. Tento způsob zabezpečení funguje pouze v tomto režimu s SSAS konektorem. Pokud váš Tabular běží v režimu DirectQuery nemusíte ani data aktualizovat. Jakmile se změní v databázi, když kliknete na refresh u reportu, report odráží aktuální stav dat. Dashboard ne, dashboardy využívají 15 minutovou cache. Pokud byste využívali tabular s InMemory úložištěm, stačí aktualizovat data v tomto tabularu na straně databáze, aby se to promítalo do reportu. Server na kterém je konektor nainstalovaný musí být ve stejné doméně, jako váš účet přes který se přihlašujete do PowerBI.com portálu. Konektor nefunguje s loginy „onmicrosoft.com“.
Konektoru se dopodrobna věnuje článek v angličtině
Pokud vás zachvátila panika, protože tabular nemáte. Máte jako většina firem nejen v České republice multidimenzionální modely SSAS. Znamená to, že nemůžete dělat reporty přes PowerBI proti vašim multidimenzionálním modelům?
Ne, znamená to pouze, že nemůžete použít „živé připojení“ s aktuálními daty. Pořád můžete používat
Power BI Personal Gateway
Tento konektor je použitelný pro většinu on premise zdrojů včetně SQL Serveru a Analysis services. Jen funguje v jiném režimu. Nainstalujete jej na server, kde máte zdrojová data. Nastavíte účet pod kterým se budou data aktualizovat ze strany PowerBI.com portálu v pravidelných intervalech. S ohledem na zabezpečení tedy uživatelé kterým nasdílím report vidí všichni stejná data v reportu, protože se report plní pod servisním účtem. Nedá se tedy využívat rolí na databázové straně. Power BI Personal Gateway nemůže být nainstalována na stejném serveru jako Analysis Services konektor. Funguje pouze na 64bitovém operačním systému a je potřeba vytvořit pravidla ve Firewallu. Způsob nastavení a různá omezení najdete v angličtině zde
Kompletní seznam zdrojů, pro které Gateway můžete použít najdete zde
Některé datové zdroje jdou aktualizovat dokonce bez Gateway, například Google Analytics
Dynamické, živé dashboardy
Výše popsané techniky umožňují pouze data aktualizovat, nezaktualizují však data v reportu. Pokud byste chtěli, aby se report dynamicky měnil jak se budou měnit data, máte v současné době dvě možnosti, Azure Stream analytics umí výstup vykreslovat v PowerBI, případně se dá PowerBI donutit aplikačně přes Rest API. O tom možná někdy potom.
Závěr

Propojit cloudovou službu s onpremise světem není zase tak těžké, ja by se na první pohled mohlo zdát. Narozdíl od pekla, které jsem zažil s Data management gateway pro PowerBI v O365, byla práce s oběmi konektory výrazně jednodušší a až na drobné problémy hladká. U SSAS konektoru jsem narazil pouze na problém s onmicrosoft doménou. U Personal PowerBI Gateway jsem dokonce na problém nenarazil. Proto se zde v článku také vůbec nezabývám nějakou konfigurací s obrázky krok za krokem. Kdybyste však s konfigurací měli problém, napište komentář pod článek. Nebo mi napište mail.

2 komentáře:

  1. Avšak, čo sa týka multidimenzionálneho SSAS, tak tam už nefunguje rowlevel security. Alebo sa mýlim? Teda, že náhľad na dáta už nieje riadený rolami.

    OdpovědětVymazat
  2. Přesně tak, Row level security tam už fungovat nemůže, protože se vše plní pod jedním servisním účtem.

    OdpovědětVymazat