Kontext
Už delší dobu se v souvislosti s Power BI setkáváme s pojmem Microsoft Fabric. Jaký je ale vztah mezi Fabricem a Power BI? Na to se pokusí odpovědět dnešní blog post.
Zjednodušeně řečeno by se dalo říci, že Power BI je nadmnožinou SQL Server Analysis Services. Obsahuje v sobě engine vertipaq jako úložiště. Pro byznys logiku používáme jazyk DAX na počítané sloupce, measures a počítané tabulky. Dotazujeme se do něj DAXem. Plus má navíc možnosti pro načítání dat a transformace (Power Query a mashup engine), možnosti pro tvorbu vizualizací a tam nekončíme.Když otevřete Power BI Desktop a poté procesy ve Windows, uvidíte proces msdsrv.exe což jsou Analysis Services ve své tabulární podobě. Na pozadí Power BI Service běží SSAS servery.
Fabric
Stejně tak Microsoft Fabric je opět nadmnožinou toho, co nabízí Power BI v jednom integrovaném prostředí. Zahrnuje služby jako Data Engineering, Data Factory, Data Science, Real-Time Analytics, Data Warehousing a Databáze. Fabric integruje různé komponenty do jednotného prostředí a umožňuje snadnou transformaci surových dat na užitečné informace. Klíčové výhody zahrnují jednotné řízení, bezpečnost, jednoduchost a integraci s umělou inteligencí. Platforma je postavena na modelu Software as a Service (SaaS) a využívá konceptu Data Lake (OneLake) pro centralizované ukládání dat. Real-Time hub slouží k práci s daty v pohybu.
Komponenty
Power BI - tak tohle už známe, není třeba příliš rozepisovat
Data Factory - služba od Microsoftu pro datovou integraci, Obsahuje Dataflows Podpora velké hromady datových zdrojů (okolo 200), hromada tranformací a podpora datových destinací včetně Azure SQL a dalších. V podstatě cloudové Power Query. A také obsahuje Data Pipelines, vycházející z Azure Data Factory (ADF) takové cloudové ETL, jako například v onpremises prostředí SQL Server Integration Services (SSIS).
Data Activator - část Fabricu, která umožňuje vytvářet a volat Power Automate úlohy. Umí například kontrolovat hodnoty, patterny a na základě těchto poslat například email.
Real Time Hub - jak název napovídá je spojen se zpracováním dat v reálném čase.
Synapse Data Engineering - obsahuje Spark platformu pro sběr, ukládání, zpracování a analýzu velkých objemů dat. Je integrován s Data Factory pro orchestraci Spark notebků a jobů.
Synapse Data Science - Integrace Fabricu s Azure Machine Learningem. Podpora pro datové vědce, tvorbu predikcí a analýz.
Synapse Data Warehouse - pod ním leží buď Azure SQL DW a/nebo Azure SQL Database. Podpora ukládání a zpracování dat v relační podobě a to i velké objemy.
OneLake - pod tím vším leží Data Lake (Datové Jezero). Sjednocené úložiště pro ukládání dat organizace. Postaveno na ADLS (Azure Data Lake Storage gen 2). Jedná se o hierarchické úložiště, kde One Lake je root level, dále obsahuje kontejnery workspace, složky a pod nimi soubory. Všechny komponenty Fabricu jsou napojeny na OneLake, podobně jako veškerá spolupráce v Office je vázaná na OneDrive. Můžeme tedy přemýšlet nad tím tak, že OneLake je OneDrive pro data.
Cílem dnešního postu bylo probrat, jaká je vlastně vazba mezi Power BI a Microsoft Fabric. Fabric je nadmnožinou toho, co máme k dispozici v Power BI, stejně jako Power BI je nadmnožinou SSAS. Kombinuje staré známé služby z Microsoft Azure ekosystému do jednotného celku, kde máme vše pohromadě bez nutnosti mezi sebou sami spojovat různé Azure služby. Takže pokud byste měli datový sklad Azure SQL DW, používali Azure Data Factory pro datové pumpy a Power BI jako výstupy. Tak vám Microsoft Fabric tohle vše přináší v jednom integrovaném celku s jednou integrovanou cenovkou
Žádné komentáře:
Okomentovat