4. května 2017

Power BI Premium a změny v Power BI Free

Další blog v krátkém sledu. Tentokrát z licenčního soudku. Nově oznámené změny jsou natolik stěžejní, že se podělím raději hned. Změny se týkají uživatelů Power BI Free a ruku v ruce jde oznámení nového tieru zvaného Power BI Premium.
Power BI Free
Změny budou platné od 1.6.2017. Co bude navíc K dispozici bude rozšířená datová kapacita (aktuálně omezená  na 1GB), stejně jako neomezený přístup ke všem datovým zdrojům. Wow. No a teď ta špatná zpráva. Dashboardy nepůjdou ve free edici vůbec sdílet. Aby stávající zákazníci příliš netrpěli a měli dostatek času reagovat na změnu. Mohou si zažádat o rozšířený Power BI Pro Trial od 1.6.2017 do 31.5.2018. V podstatě se jedná o vymezení toho, k čemu je Free, k čemu je Pro. Free je pro osobní použití. „Pro“ pro sdílení a spolupráci. Desktop bude i dále „Free“
Power BI Premium
Doposud jsme měli k dispozici Free a Pro edici s licenčním modelem na jednotlivé uživatele. Premium bude jiné v tom, že se bude jednat o licencování na základě použité kapacity. Motivace je zřejmá. Power BI zatím stále fungovalo na základě sdílených prostředků, z toho plynuly omezení „všichni jsou si rovni“. Vedlo to k problémům s maximálním počtem aktualizací a nepřesnými časy. To se nelíbí velkým zákazníkům (včetně nás), kteří chtějí lepší servis. Navíc zalicencovat Pro licencí 400 zaměstnanců po deseti dolarech, by ještě tak velký problém nebyl (záleží na perspektivě a rozpočtu). Ale zalicencovat celou firmu o 40 000 zaměstnancích, jako Dixons Carphone. To je jiná částka :) Díky premiu, můžou Pro uživatelé můžou vytvořit obsah a tento sdílet napříč celou organizací, aniž by všichni uživatelé/čtenáři/consumeři reportu museli mít taky Pro licenci.
Tyto problémy Premium řeší. Výpočetní zdroje (dedikovaný hardware) budou vyhrazeny exkluzivně pro klienta. Kapacita půjde alokaovat na jednotlivé sdílené pracovní prostory (workspace), případně celou organizaci. Pro výpočet nakladů můžete použít kalkulačku https://powerbi.microsoft.com/en-us/calculator/.
Kromě možnosti licencovat na organizaci, raději než uživatele přichází rozšířené možnosti pro sdílení díky Power BI apps (pověnuji se kdyžtak někdy samostatně, zatím originál blog https://powerbi.microsoft.com/en-us/blog/distribute-to-large-audiences-with-power-bi-apps/)
Power BI Premium rozšiřuje i on premises monžosti díky Power BI Report Serveru (nejspíš SQL Server Reporting Services 2017 - dohad). S Power BI Premium můžete použít stejné množství virtuálních jader, jako má firma nasazeno v cloudu.
Dojde ke sjednocení API Power BI Embedded a Power BI Service. Zákazníci jsou vyzýváni, aby vyvíjeli v Desktopu a poté nasazovali a sdíleli přes Power BI Premium. Byť Power BI Embedded bude stále supportováno (otázka je, na jak dlouho).
Závěr

Licenční změny se nejvíce dotknou chudých (Free uživatelé) a bohatých (Premium). Střední třída s licencováním Pro licence per user zůstanou nedotčeni. Z mého pohledu se jedná určitě o logické zmany a nastolení řádu, který typ licence je vlastně míněn za jakým účelem. Byť určitě spousta uživatelů, kteří se snažili tvořit byznys aplikaci na Free licencemi zapláčou. Naopak Premium je dobrou zprávou pro velké zákazníky, kteří očekávají lepší servis, než jaký dostávají ve sdílené infrastruktuře.

Žádné komentáře:

Okomentovat