28. dubna 2017

Power BI Service jako zdroj dat

Dnešní článek bude poměrně krátký, ale snad potěší. Jedním z omezení Power BI doposud byla nemožnost sdílet dataset vytvořený pro jeden report reportem druhým (alespoň ne z Power BI desktopu). Bylo možné vytvořit report onine, ale ten zase nešel stáhnout jako pbix. Takže pokud jste potřebovali tvořit report nad stejnou množinou dat, měli jste dvě možnosti. Buď sáhnout po datovém zdroji s živým připojením a mít model v jiné technologii (moje oblíbené SQL Server Analysis Services), nebo duplikovat logiku v nových reportech. Tj. dělat opakovaně něco, co jste už vytvořili jinde.
Tohle omezení odpadá díky funkci Power BI Service jako typu zdroje dat. Můžete na to koukat jako na Analysis Services v malém. Vytvoříte jeden report, vybudujete v něm model. Poté v druhém reportu se odkážete již na hotový dataset.
Zatím se jedná o preview funkci, kterou povolíte v menu File – Options & Settings - Options
Vybíráte datový zdroj podobně jako vždycky. Typ Power BI Service.
Vyberete Workspace a Dataset. Já pro účely vybral dataset ČNB z minulého článku o načítání dat z Webu http://www.neoral.cz/2017/03/power-bi-jak-na-nacitani-dat-z-webu.html
Dole vidíte, že jste připojení k Power BI Datasetu a platí zde stejná omezení jako u živého připojení proti SSAS. Nemůžete kombinovat s dalšími zdroji a nemůžete dělat DAXové výpočty. počítá se s tím, že tyto jste vytvořili ve zdrojovém datasetu.
Závěr

Tahle nová funkce je velmi příjemná. Umožňuje získat výhody analysis services sdíleného datového modelu i bez analysis services. Model včetně všech measures vytvoříte jednou, z jednoho místa jej aktualizujete, na jednom místě nastavíte například Row Level Security. Všechny navázané reporty si vezmou logiku z datasetu podkladového. Jediné nevýhody jsou maximální velikost modelu a počet/spolehlivost času u aktualizací. Tj 1GB model, max 8 aktualizací za den s přibližným časem spuštěním aktualizace “dle vytížení služby”.

Žádné komentáře:

Okomentovat