14. února 2017

Power BI Auditing

Lednový update Power BI Service nám přinesl auditování využití Power BI služby do našeho regionu (Evropa). Předtím byla tahle funkce dostupná v US regionech. K čemu je to dobré? Hodilo by se Vám mít podrobný přehled o tom kdo obsah vytvořil, smazal. Tady nekončíme, auditing podporuje i sledování využití Power BI reportů a dashboardů. Když něco vytvoříte, vždy se hodí mít zpětnou vazbu, kdo a jak často na reporty kouká. V reporting services za tímto účelem můžete použít tabulku Executionlogstorage, nebo views derivovaná z této tabulky. V Power BI můžeme použít auditing.
Jak tedy na to?
V Power BI Službě musíme do Admin portálu a funkci auditingu explicitně povolit. Abyste tohle mohli udělat, musíte být v Power BI Admin roli v Office 365.
Přestože k nastavení dojde hned. Zalogované informace uvidíte až se zpožděním. Pro Power BI může toto zpoždění činit až 24 hodin.

Pro procházení logů musíte do Security & Compliance Centra v Office 365. Search & investigation. ,Audit Log search. Na následujícím obrázku vidíte seznam událostí, které můžete sledovat.
Najdeme zde zobrazení dashobardu/reportu. Exporty, tisk, publikaci na web. Přidání členů do role, zahájení trial verze a další.


Poté, co se podaří Office 365 informace zalogovat, informace ve vyhledávači vypadají následovně.
Kdy, kdo, co, který report/dashboard atd.
Kompletní aktivitu můžeme vyexportovat do csv, kde detailní informace tvoří AuditData sloupec v JSON formátu.
Stačí ale udělat Power Query dotaz nad tímto zdrojem přímo z vybrané tabulky, JSON rozparsovat a můžeme tvořit kontingenční tabulku s přehledným výstupem zobrazení reportů, dashboardů pro vybrané uživatele.
Závěr
Na tohle jsem čekal dlouhu. A dočkal se :) Power BI auditing přináší možnost sledovat, co kdo dělá s vaším Power BI tenantem za účelem zpětné vazby. Umožní najít klíčové uživatele, se kterými řešit změny a stejně tak prioritizaci při změnách do stávajících reportů. Když někdo kdo report chtěl tento report nevyužívá, můžete se ptát proč.

Žádné komentáře:

Okomentovat