9. července 2018

Power BI - Proč nepoužívat Publish to web

Na začátek lehce provokativní název. Blog by se mohl jmenovat spíš "Kdy nepoužívat Publish to web a jak se bránit" To by měl ale potom možná méně kliků :)
Proč bych Vás nyní zrazoval od sdílení na web v Power BI, když jsem sám v minulosti lákal článkem "Veřejné sdílení reportů". http://www.neoral.cz/2016/02/power-bi-verejne-sdileni-reportu.html
Ono veřejné sdílení reportů může být vhodné za určitých situací. S mnou sdíleným kurzovním lístkem ČNB by asi problém nebyl.
Problém nastává v situaci, kdy se firmy a jednotlivci snaží používat Power BI zadarmo a za účelem obcházení licenčního modelu. Nebo si jen nejsou vědomí dopadu svých akcí.
Neboť jak praví svaté písmo (dokumentace) https://docs.microsoft.com/en-us/power-bi/service-publish-to-web

Když chcete použít Publish to web, vězte, že vypínáte zabezpečení. Je to vhodné použít pouze pro obsah, kde nevadí, že REPORT I DATA jsou veřejně dostupná komukoliv z internetu. 
Člověk si může myslet, že kód pro sdílení je natolik strašidelný a neodhadnutelný, že se k tomu přece nikdo nedostane. Člověk si ten kód sice nevycucá, ale co stroje? Obsah reportů včetně detailních dat může být nelezen roboty a je indexován vyhledávači (Bingem počínaje, ale těžko říct, kde konče).
Takže je potřeba si položit otázku: 
Opravdu nasdílím v době GDPR data zákazníka touto formou? Vystavím takto data zaměstnanců? Vystavím takhle do internetu finanční data firmy?
Každý si odpovězte sám, já si za sebe řekl, že ne :)
Pokud chcete nasdílet na SharePointu něco ze zmiňovaných typů reportů, existuje zde bezpečná alternativa "Embed in SharePoint Online".
Více informací o této funkci v originále https://docs.microsoft.com/en-us/power-bi/service-embed-report-spo

Jak se tedy bránit z pohledu Admina?
V Admin portále můžete jednak zkontrolovat kdo co vypublikoval touhle formou, včetně možnosti embed kód smazat
Nebo můžete rovnou přistoupit k drastické metodě a zakázat tuhle funkci pro celou organizaci

Admin Portal - Tenant Settings
Závěr
Přeji příjemnou zábavu při prohlížení toho, co kolegové z organizace nasdíleli. Stejně tak pevné nervy při mazání obsahu a zakazování :)

20. června 2018

WUG Days 2018 - záznamy

Na začátku dubna proběhla v Brně konference WUG Days, na které jsem měl 3 přednášky na téma Power BI. Díky Davidovi Gešvindrovi jsou dostupné sestříhané záznamy na stránkách WUG
První byla o přípravě dat u importu do Power BI, záznam naleznete zde:
https://www.wug.cz/zaznamy/465-WUG-Days-2018-Power-BI-Priprava-dat
Druhá o tvorbě datového modelu, a jeho optimalizaci, záznam zde:
https://www.wug.cz/zaznamy/466-WUG-Days-2018-Power-BI-Datove-modelovani-a-optimalizace
Třetí o tvorbě reportů v Power BI, ke shlédnutí zde:¨
https://www.wug.cz/zaznamy/467-WUG-Days-2018-Power-BI-Tvorba-reportu

Přeji příjemnou zábavu na dlouhé večery doma, nebo dlouhá odpoledne v prázdné kanceláři o nadcházejících prázdninách :)

18. května 2018

Power BI – Inkrementální plnění

Po konferenčním maratonu další článek o Power BI. Rozcestník se seznamem najdete zde http://www.neoral.cz/2016/10/power-bi-rozcestnik.html
V poslední aktualizaci Power BI Desktopu přibyla možnost nastavit inkrementální plnění u importu dat. Kdo aktualizujete větší objemy dat, jistě byste tuhle možnost ocenili.
Místo pěti let aktualizovat jen poslední den/týden.
Jak to funguje? Konfigurace probíhá v Power BI Desktopu. Ten ale naplnit jen přírůstek neumí. Počítá se totiž s automatizací v Power BI Service (powerbi.com)
Má to jednu vadu na kráse a sice funguje to jen v Power BI Premium (nabídka pro Enterprise zákazníky, psal jsem zde http://www.neoral.cz/2017/05/power-bi-premium-zmeny-v-power-bi-free.html).
Power BI Premium je cenově hůře dostupné, než licence Pro (fungující ve sdílené infrastruktuře, které by zrovna inkrementální plnění pomohlo).
K demonstraci použiji své oblíbené demo s kurzovním lístkem ČNB http://www.cnb.cz/cs/financni_trhy/devizovy_trh/kurzy_devizoveho_trhu/rok.txt?rok=2018
V prvé řadě si nachystám dataset bez inkrementu
Důležité je, aby sloupec datum měl datový typ Date/Time pro jiné datové typy zatím nefungují a to ani pro Date.
Kód v „M“
let
   Source = Csv.Document(Web.Contents("http://www.cnb.cz/cs/financni_trhy/devizovy_trh/kurzy_devizoveho_trhu/rok.txt?rok=2018"),[Delimiter="|", Columns=34, Encoding=65001, QuoteStyle=QuoteStyle.None]),
   #"Promoted Headers" = Table.PromoteHeaders(Source, [PromoteAllScalars=true]),
   #"Unpivoted Other Columns" = Table.UnpivotOtherColumns(#"Promoted Headers", {"Datum"}, "Attribute", "Value"),
   #"Changed Type with Locale" = Table.TransformColumnTypes(#"Unpivoted Other Columns", {{"Datum", type datetime}}, "cs-CZ"),
   #"Changed Type with Locale1" = Table.TransformColumnTypes(#"Changed Type with Locale", {{"Value", type number}}, "cs-CZ"),
   #"Split Column by Delimiter" = Table.SplitColumn(#"Changed Type with Locale1", "Attribute", Splitter.SplitTextByEachDelimiter({" "}, QuoteStyle.Csv, false), {"Attribute.1", "Attribute.2"}),
   #"Changed Type" = Table.TransformColumnTypes(#"Split Column by Delimiter",{{"Attribute.1", Int64.Type}, {"Attribute.2", type text}}),
   #"Renamed Columns" = Table.RenameColumns(#"Changed Type",{{"Attribute.1", "Pocet"}, {"Attribute.2", "Mena"}, {"Value", "Kurz"}})
in
   #"Renamed Columns"
Dále je potřeba v Desktopu povolit inkrementy v Preview Features
Dále nad DateTime sloupcem vytvoříme between filtr a vybereme odkaz na parametr
Parametry nachystáme 2. Mají pevně předepsaná jména kvůli rozpoznání ze strany Power BI service a musí se jmenovat RangeStart a RangeEnd.
Datový typ opět Date/Time. Current value je hodnota pro iniciální load
Filter vypadá potom následovně
Následuje pravé tlačítko na dotaz a výběr Incremental Refresh
Vyplníme dialog pro inkrementální politiku. Kolik dat načítat celkem a jaký časový údaj se má brát jako přírůstek
Zbývá nasadit do Power BI Premium tenantu. Standartní workspace bez dedikované kapacity nejde vybrat.
Refresh na straně service se nastavuje standartně. Jen data source credentials (uživatelské jméno, heslo, nebo anonymní přístup jako v případě webu).
A čas, kdy to má běhat.
Závěr

Inkrementální refresh pomůže hlavně aktualizacím větších datových modelů, pokud historie je již neměnná. Jen škoda toho licencování.
Ale třeba se časem dočkáme i u Pro licencí.

26. března 2018

Power BI Roadmap – jaro 2018

Být na MVP summitu, slyšet všechny úžasné věci, které se chystají a nemoci o tom mluvit... Bylo těžké, ale zvládnul jsem to.
Nyní ale díky Dynamics 365 Release Notes, které vyšly veřejně se s vámi můžu podělit o část toho, co se ví že přijde do Power BI v horizontu cca 6 měsíců.
Na dokument o Dynamics 365 Release Notes mě upozornil článek, který napsal Chris Webb zde https://blog.crossjoin.co.uk/2018/03/21/power-bi-roadmap-announcements-in-the-dynamics-365-spring-18-release-notes/
Nejsem translátor, tak Vám napíšu své vlastní shrnutí a své pohledy na věc. Celý dokument v angličtině najdete zde: https://aka.ms/businessappsreleasenotes
Inkrementální aktualizace dat
V Power BI desktopu půjde definovat politiky pro inkrementální loady. Nebude nutno opakovaně tahat celou historii, půjde aktualizovat pouze přírůstek dat.
Přírůstek se bude definovat v Desktopu, ale pro samotnou aktualizaci na straně služby budete potřebovat Power BI Premium
(na pozadí partitioning a tento byl po většinu času Enterprise feature).
Uchovatelné filtry
Minulá aktualizace desktopu přinesla možnost v preview módu zakázat ukládání konfigurace slicerů do příští session.
Čekalo se na to, až to bude podporovat služba. Ta už to umí a umí to automaticky. Když opustíte report, ten si u vestavěných slicerů (ne custom visuals) pamatuje nastavení.
Pokud se chcete vrátit do původního nastavení, je k tomu použitelné následující tlačítko
Zrychlení výpočtů nad Direct Query připojením díky in-memory agregacím
Tohle bylo demonstrováno na PASS Summit key note.
Data půjdou předpočítat na určité úrovni, do této úrovně se bude sahat do in-memory úložiště, větší detail potrápí direct query. Premium feature.
Slideshow režim
Chcete dát Power BI report na obrazovku třeba na recepci, aby se automaticky přepínaly stránky?
Z vlastní zkušnosti mohu říct, že zatím to šlo dělat jen díky vlastní aplikaci, nebo pluginům v prohlížeči.
Ani tak ani tak, to nebylo ideální. Půjde to tedy jinak
SSRS reporty v Power BI Service
Jakože .rdl report. A opět Premium Power BI workspace. Bez SSRS serveru.
Tak tohle je mazec, na který se velmi těším. Než to vyleze, musíme dořešit licence.
Power BI premium workspace integrace s SSAS
V podstatě se bude Workspace chovat jako SSAS server. Z Power BI Premium workspace se stane nadmnožina SSAS.
Některé vlastnosti prvně přibydou do Power BI Premium, pak do SSAS Tabular v cloudu, pak do on premises prostředí.
Některé věci budou dostupné ale jen v Power BI Premium.
Závěr

Nových funkcí ve výhledu je více a já nechci psát telefonní seznam. Shrnul jsem ty nejpřínosnější funkce z odtajněné roadmap, které vidím jako přínosné ze svého pohledu. Trend je jasný.
Udělat Premiovou nabídku lákavější. Momentálně si Premium pořídí firma pouze, pokud ji to vyjde levněji, než Pro licence na všechny uživatele (láme se to někde u 500 uživatelů).
Nebo pokud chtějí zoufale on-premises Power BI report server a nemají SQL Server Enterprise se Software Assurance. Případně je limitují nějaké kapacitní limity (počet aktualizací).
To co se ale chystá do budoucna přinese nové argumenty do diskuze, zda je Premium potřeba.

15. března 2018

Power BI - Stránka jako tooltip


Na začátku týdne jsem se vrátil ze Seattlu z MVP Summitu. Měl jsem možnost se potkat s produktovým týmem a nasávat přes týden informace co se chystá nového.  Bylo to dokonalé. Ještě v úterý 13.3. jsem si zapřednášel na Power BI Day v Praze. Pravda malinko rozbitý po cestě, ale co už :)

Informace na Summitu byly velmi zajímavé a přínosné. Byly ale pod NDA (mlčenlivost), takže se s vámi o ně
nemohu podělit. O co se ale podělit můžu tak březnová aktualizace Power BI Desktopu přinesla zajímavou
novinku. Jedná se o možnost nastavit do bublinové nápovědy celou reportovou stránku.
Jedná se zatím o preview, takže je potřeba povolit
Pro ukázku jsem si nachystal následující report nad Adventure Works Databází. Prodeje přes internet a přes síť
resellerů. Plus detaily v tabulce
Dále je potřeba založit novou stránku. Aby byl tooltip rozumně velký, nastavte typ jako “tooltip”
Stránku naplňte obsahem. Například graf a 2 tiles.
Vyberte graf/objekt ke kterému chcete stránkový tooltip přidat. Ve vlastnostech přepněte, že chcete jako
tooltip report page a vyberte kterou.
Při namíření na položky v grafu se vám bude zobrazovat bublinová “nápověda” s grafem a tiles, jak jste si je
připravili.
Závěr
Stránka jako tooltip vypadá opravdu dobře. Teď ji jen zapracovat do stávajících produkčních reportů. Přeji
příjemné používání.

23. února 2018

Power BI – Globální slicery

Dnešní blog bude opět informativní rychlovka. Musím, prostě musím, se ale s vámi podělit. Přišla novinka, na kterou jsem nejen já čekal dlouho a horlivě.
Jedná se o možnost ovládat více stránek jedním slicerem (v CZ verzi průřezy).
V čem byl v minulosti problém? Pokud jste chtěli, aby uživatel měl možnost filtrovat data například přes produktovou hierarchii a rozbili informaci na více stránek,museli jste slicery kopírovat ze strany na stranu.
To by samo o sobě nebylo špatné. Pokud by první stránka byla o prodejích (obrat), druhá o maržích. Pokud uživatel zvolí na první stránce ve slicerech kategorii
„Spotřební elektronika“ a časové období „poslední 4 týdny“ z defaultního jednoho. Na druhé stránce bude muset znovu vybrat spotřební elektroniku a 4 týdny...
Čím více slicerů, tím více radosti!
To platilo až do poslední aktualizace Power BI Desktopu.
Nyní máme možnost na záložce View zobrazit lištu Sync Slicers
Když pak vyberete slicer například s kategorií, zobrazí se seznam stránek jako na obrázku. První sloupec s zatržítky je o tom, na kterých stránkách chcete slicer aktualizovat.
Druhý sloupec je o tom, zda na stránce má být slicer vůbec vidět. Můžete ho ale i nechat další stránku ovládat bez zobrazení.
Stačí tedy zatrhat vše v prvním sloupečku (kde je to relevantní) a na ostatní stránky se již změny budou propagovat. Přeji hodně zábavy.
Závěr
Dnešní blog je opravdu informativní rychlovka, která ale snad potěší. Minimálně funkce synchronizace slicerů snad potěší. U slicerů se můžeme těšit i na další novinky.
Bude se jednat o tzv “sticky slicers” Po publikaci reportu do Power BI service si uživatel bude moci vybrat, zda chce nastavení slicerů z posledního zobrazení uložit pro příští seanci/session.
Zatím se dá tohle v desktopu zakázat pro konkrétní sešit a nastavení ještě není na straně service dostupné. Jakmile to ale bude venku, budu vás informovat.
Bude to řešit problematiku: Mám 50 uživatelů a každý chce vidět jiný default. Máme se tedy na co těšit i nadále.
Link na rozcestník dalších článků o Power BI http://www.neoral.cz/2016/10/power-bi-rozcestnik.html

14. února 2018

Power BI - monitoring využití reportů

Aktualizovaný rozcestník Power BI článků najdete zde: http://www.neoral.cz/2016/10/power-bi-rozcestnik.html
Dnešní článek jsem rozepsal už před delší dobou. Nicméně vyskytla se chybka na Power BI service, takže vše se
nelogovalo tak, jak by mělo. Zdroj: https://powerbi.microsoft.com/en-us/support/
Aneb v časovém okně 19.1. až 7.2. nedocházelo k logování použití reportů. Mám takový pocit, že se tahle
informace objevila až v pondělí ráno po tom, co jsem psal v pátek do Microsoftu, že mám s tímto konkrétně
problém :)
O co se jedná? O BI nad vaším Power BI :) Aneb sledování toho, zda vaše reporty vůbec někdo používá. To je
otázka na kterou je dobré znát odpověď, i když někdy nemusí být příjemná.
Aby logování probíhalo, je potřeba si prvně zkontrolovat zda logujete. V admin portálu Power BI postupujte
následovně
Zpoždění logování je cca 24hodin. Potom ve Workspace kliknete na tlačítko usage metrics.
A připraví se report. Tento je předfiltrovaný na konkrétní report/dashboard u kterého jste na usage metrics
kliknuli.
Pokud chcete informace o tom, co se děje  celém Workspace na jedné hromadě, můžete si uložit kopii tohoto
reportu přes Save as dialog.
A tuto kopii můžete editovat.
V definici reportu můžete vyhodit konkrétní Guid reportu a tím pádem dostanete přehled o celém Workspace.
Můžete se pověnovat vizuální podobě tohoto reportu přímo z prohlížeče.
Nebo můžete použít funkci Analyze in Excel a podrobně se podívat, jaký obsah ve vašem osobním/sdíleném
workspace je využíván a který obsah naopak ne.
Závěr

Dnešní blog byl taková užitečná rychlovka. Monitorování toho, co uživatelé používají vám dává zpětnou vazbu o
vašich Power BI výstupech. Tak přeji pěkná čísla, aby vaše reporty vaši uživatelé používali :)